Грантова програма «Впровадження інноваційних підходів та розвиток партнерств задля покращення доступу та якості правової допомоги й посилення правової спроможності вразливих груп населення»
З 1 липня 2015 року діють 100 місцевих центрів по всій Україні для надання правової допомоги у цивільних та адміністративних справах. Як і у більшості кримінальних справ, безоплатна вторинна правова допомога у цивільних та адміністративних справах надається вразливим верствам населення України, чисельність яких оцінюється в 16 млн. осіб (тобто приблизно 38% від загальної чисельності населення України). Право на безоплатну вторинну правову допомогу мають найбільш чутливі та соціально незахищені категорії осіб, такі як: діти-сироти, ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (у том числі й учасники АТО), малозабезпечені, люди з інвалідністю, переселенці та особи, які претендують на отримання статусу внутрішньо переміщеної особи, біженці, та інші відповідно до ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» та інші. Зокрема, з початку 2018 року розширено доступ до безоплатної вторинної правової допомоги для осіб, які постраждали від домашнього насильства (140 рішень для надання безоплатної вторинної правової допомоги особам, які звернулися до центрів з надання правової допомоги) або насильства за ознакою статі, а також – для дітей (862 рішення для надання безоплатної вторинної правової допомоги особам, які звернулися до центрів з надання правової допомоги).
У 2018 році офіційно розпочали свою діяльність міжрегіональні ресурсно-комунікаційні платформи – правові клуби PRAVOKATOR, створення та розвиток яких активно підтримує проект «Доступна та якісна правова допомога в Україні». Правові клуби PRAVOKATOR покликані, у тому числі, налагоджувати взаємодію з ключовими партнерами у сфері правосуддя для вирішення суміжних проблемних питань, сприяти посиленню правової обізнаності та спроможності громад вирішувати проблемні питання у правовий спосіб, а також – сприяти виробленню та впровадженню нових механізмів забезпечення якості та доступу до БПД, зокрема й шляхом створення експертних мереж.
Отже, наприкінці 2018 року проект «Доступна та якісна правова допомога в Україні» започаткував грантову програму «Впровадження інноваційних підходів та розвиток партнерств задля покращення доступу та якості правової допомоги й посилення правової спроможності вразливих груп населення» для підтримки партнерських ініціатив громадських організацій та правових клубів PRAVOKATOR на місцевому/регіональному рівні.
З 18-ти запропонованих на розгляд Проекту ініціатив, було обрано 4, які протягом 2019 року реалізовуватимуться громадськими організаціями у партнерстві з правовими клубами PRAVOKATOR, та за фінансової підтримки проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні»:
- Забезпечення доступу вразливих груп населення до медіації у сімейних та спадкових спорах: практичне втілення положень Закону України “Про безоплатну правову допомогу” в частині забезпечення доступу громадян до медіації та завчасна підготовка працівників системи безоплатної правової допомоги до реалізації Закону України “Про медіацію”.
- Дружня до дитини системи правосуддя: гуманізація судових процесів та нетравматичні методи опитувань: усунення бар’єрів доступу до правової допомоги для дітей та сприяння розвитку дружньої до дитини системи правосуддя: забезпечення належного поводження з дітьми у контакті з законом, зокрема дітьми-жертвами чи дітьми-свідками насильства, дітьми з порушеннями інтелекту шляхом впровадження навчання в міждисциплінарній команді фахівців у сфері правосуддя для дітей (системи ювенальної юстиції).
- Протидія булінгу в шкільному середовищі: відповідне навчання працівників шкіл та дотичних до роботи зі шкільними закладами спеціалістів; розробка, затвердження та проведення навчальних програм для школярів; підвищення обізнаності та формування нетолерантного ставлення до явища булінгу.
- Покращення рівня правової обізнаності осіб з інвалідністю про судовий захист своїх прав та інтересів: покращення якості правової допомоги, яка надається особам з інвалідністю, шляхом посилення ролі громадських організацій, адвокатів та працівників системи БПД у захисті прав та інтересів осіб з інвалідністю, покращення їх навичок роботи з людьми з інвалідністю, та формування експертного середовища з питань покращення доступу до правосуддя людей з інвалідністю в Україні.
Термін реалізації проектів: лютий – вересень 2019 року.
Загальний обсяг фінансової підтримки, яка надається проектом «Доступна та якісна правова допомога в Україні», що впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти у партнерстві з Координаційним центром з надання правової допомоги та фінансується Урядом Канади, складає близько 1 200 000 грн.