
Літо у столиці розпочалося знаковою подією для усієї юридичної спільноти в Україні. Так, протягом 1 та 2 червня відбувся Другий Всеукраїнський форум юристок, тема котрого цьогоріч – «Жінки у юридичній професії: видимість адвокація, вплив».
У 2019 році Ініціатива «Всеукраїнський форум юристок» реалізовується за підтримки проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», що впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти та фінансується Урядом Канади, Програми USAID «Нове правосуддя» та українсько-канадського проекту Підтримки судової реформи в Україні. Організаторками Форуму є Асоціація жінок-юристок України «ЮрФем». Уряд Канади, у рамках проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», впродовж двох останніх років підтримує діяльність «ЮрФем» щодо просування рівності в юридичній професії, об’єднання та посилення голосів жінок-юристок задля їх впливу на якість захисту прав жінок і дівчат в Україні, зокрема, представниць вразливих груп.
«Сьогодні Ви обрали важливі теми для обговорення», – переконаний Посол Канади в Україні Роман Ващук. У своєму вітальному слові до учасниць форуму він зазначив, що відповідно до феміністичної політики Уряду у сфері міжнародної технічної допомоги усі канадські проекти підтримують забезпечення ґендерної рівності та захист прав жінок і дівчат. «Ми впевнені, що це є ефективним засобом на шляху до подолання бідності і творення більш мирного та інклюзивного світу. Я переконаний, що це розуміння шириться і тут, в Україні. Проте усе це було б неможливо без діяльності і вкладу юристок», – зазначив пан Посол. На його думку, незважаючи на значний поступ впродовж останніх років, сьогодні в Україні залишається і багато викликів. Жінки в Україні страждають від домашнього насильства та сексуальних домагань, впливу ґендерних стереотипів, сексизму; мають недостатню представленість у найвищому законодавчому органі країни та на інших владних посадах; залишається помітною й нерівність рівня оплати праці чоловіків та жінок. На думку пана Посла, цей Форум – гарна можливість об’єднуватися та разом знаходити можливі шляхи подолання цих викликів. «Ми й надалі будемо підтримувати захист прав жінок і дівчат в Україні», – запевнив Роман Ващук.
«Ми дуже раді вже вдруге підтримувати цей форум і сприяти підвищенню професійної спроможності жінок-юристок задля захисту прав та можливостей жінок і дівчат у всіх сферах суспільного життя в Україні», – зазначила під час свого вітального слова Президентка Канадського бюро міжнародної освіти, директорка проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» Лариса Бізо. Вона підкреслила, що впродовж 5-ти років реалізації Проекту були підтримані різні ініціативи щодо протидії дискримінації та просування рівних можливостей для жінок і дівчат, дотримання та захисту їх прав – як шляхом підтримки розвитку системи безоплатної правової допомоги в Україні, так і шляхом підтримки діяльності громадських організацій, зокрема Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем».
«Тому що питання ґендерної справедливості, захист прав жінок і дівчат є основою політики в будь-якій сфері в Канаді. Ми дуже раді, що маємо можливість сьогодні ділитися канадським досвідом у посиленні голосів та спроможності жінок та дівчат. У цьому Форумі беруть участь канадські юристки з різних провінцій Канади – від Атлантичного узбережжя до Британської Колумбії. Вони мають значний професійний досвід у просуванні та захисту прав жінок. Я дуже рада, що ви матимете можливість поспілкуватися і ділитися досвідом разом із ними», – Лариса Бізо.
За підтримки Проекту, учасницями форуму стали експертки-юристки:
Селест Халдейн – голова Ради директорів «Товариства правових послуг» та голова Комісії з питань переговорів з корінним населенням провінції Британська Колумбія
Меган Лонглі – виконавча директорка Комісії з питань безоплатної правової допомоги провінції Нова Шотландія
Олександра Хичій – виконавча директорка Канадської асоціації корпоративних юристів, президентка Конгресу українців Канади
Енн МакРей – директорка з надання правових послуг Юридичної клініки громади Ріксдейл м. Торонто
Загалом учасницями Форуму стали понад 200 юристок з усіх регіонів України, серед яких адвокатки, судді, нотаріуски, представниці системи безоплатної правової допомоги, правоохоронних органів, правозахисниці та інші фахівчині в галузі права.
Форум працював у форматі панельних дискусій та робочих груп. Панельні дискусії стосувалися публічної комунікації юристок заради системних змін (як завдяки інструменту публічної комунікації можна впливати на зміну правової системи, долати ґендерні стереотипи, руйнувати бар’єри у доступі до правосуддя та захисту прав жінок), а також того, як можна об’єднувати зусилля для адвокації прав жінок і дівчат (з представленням позитивного міжнародного та національного досвіду суддів, адвокаток та юристок різних галузей права).
Робочі групи розглядали такі питання:
- Як зробити юридичне середовище ґендерно-чутливим?
- Адвокація прав жінок та дівчат: де ми є зараз і що ще потрібно зробити?
- Вплив ґендерних стереотипів на захист прав людини: як цьому протидіяти?
- Ґендерна стратегія як інструмент просування ґендерної рівності у юридичному середовищі.
Зокрема, в рамках 4-ої робочої групи учасниці говорили про те, чому ґендерні стратегії важливі, який вплив може мати ґендерна стратегія у юридичному середовищі на права жінок, як розробляти, відстоювати та впроваджувати ґендерні стратегії. Учасниці цієї робочої групи говорили й уже про існуючі позитивні приклади розробки таких стратегій та їх впровадження, зокрема, на прикладі Ґендерної стратегії системи надання правової допомоги «Рівні партнери», котра розроблена за підтримки проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» та впроваджується Координаційним центром з надання правової допомоги.
Також під час Форуму для його учасниць відбулася низка майстер-класів від експерток-юристок, а саме: «Медіа-тексти. Навіщо перевертати піраміду», «Комунікація – шлях до збільшення довіри до судової влади», «Women rule!»: права жінок. Мода та лідерство чи як заявити про себе світові», «Жіноче обличчя інновацій».
Переглянути детальну програму форуму
Проект «Доступна та якісна правова допомога в Україні» вітає організаторів, партнерів та учасниць Форуму з його успішним проведенням. Вітаємо правозахисну спільноту України в успішних ініціативах з об’єднання зусиль юридичної спільноти щодо захисту прав жінок і дівчат, покращенні доступу жінок до правосуддя в Україні, забезпеченні ґендерної рівності та справедливості.
Переглянути брифінг про результатами форуму.