
Що таке міжрегіональні ресурсно-комунікаційні платформи (далі – МРКП), які їхні основні завдання і функції, які першочергові кроки організації діяльності МРКП та як планувати комунікацію із партнерськими мережами й зацікавленими сторонами на місцях? – про ці та інші першочергові кроки запуску платформ впродовж 2-х днів у столиці говорили на стратегічній сесії фахівці системи безоплатної правової допомоги в Україні та партнери. Захід відбувся за підтримки українсько-канадського проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні».
Отже, п’ять МРКП утворені у 5-ти містах – Львові, Дніпрі, Одесі, Харкові та Києві. Як очікується, у відповідності до ресурсної забезпеченості цих платформ вони розпочнуть свою роботу у ІІ-ому півріччі нинішнього року. Кожна із платформ у цих містах стане своєрідним «інформаційним хабом» («зв’язковим», «вузлом») для інших суміжних та ближчих областей, майданчиком для спілкування та мережування між людьми об’єднаними спільними ідеями у сфері права та правосуддя.
Нині ж триває активне планування щодо першочергових кроків діяльності МРКП та стратегічних пріоритетів їх подальшого функціонування.
Саме про це впродовж двох днів й говорили у столиці новопризначені керівники та працівники платформ (Львівська МРКП – керівниця Барбара Калюжна та начальник одного із відділів Іван Пахота, Одеська МРКП – керівниця Ірина Бондаренко, Харківська МРКП – керівник Ростислав Росоловський, Дніпровська МРКП – керівниця Яніна Тарасова), керівники та фахівці Координаційного центру з надання правової допомоги (директор Андрій Вишневський, його заступники – Сергій Троценко та Олександр Баранов, начальниця Управління розвитку людських та інформаційних ресурсів у сфері надання правової допомоги Аліна Гладка та її заступник Віталій Лямічев, начальниця Управління комунікацій Надія Кизицька, заступник начальника Управління координації системи надання безоплатної правової допомоги Олександр Гриб), регіональних та місцевих центрів з надання БВПД (заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД в Одеській області Юлія Лісова, директорка Червоноградського місцевого центру з надання БВПД Наталія Костишин, «інтеграторка» Вінницького місцевого центру з надання БВПД Наталія Стець, «комунікаторка» Регіонального центру з надання БВПД у Запорізькій області Олена Качура, «менеджер з якості» Регіонального центру з надання БВПД в Херсонській області Максим Магда), а також менеджерка та керівниця групи експертів проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» Оксана Кікоть та Іванна Ібрагімова.
Також учасники обговорювали вже набутий досвід системи БПД на регіональному та місцевому рівнях щодо розвитку партнерств та взаємодії із основними зацікавленими сторонами.
Так, Наталія Стець розповіла про досвід свого центру у налагодженні ефективної співпраці з органами місцевого самоврядування, виконавчої влади, громадськими організаціями; моніторингу правових потреб громад та роботи зі створення мережі параюристів.
Олена Качура розповіла про досвід інформування громадськості та реалізації комунікативних заходів для різних цільових аудиторій щодо права на БПД та реалізації цього права, зокрема, й встановлення постійних партнерств зі ЗМІ.
Максим Магда поділився досвідом мережування професійної спільноти менеджерів з якості, які займаються моніторингом якості надання БВПД, практикою обміну інформацією між ними та організації навчальних заходів для адвокатів.
Учасники заходу погодились, що цей досвід є гарною основою для відповідного аналізу вже набутого досвіду мережування та проекцією на майбутню роботу платформ.
«Територія свободи та персонального саморозвитку», «вузол» збору інформації та людей», «генерування ідей та поширення кращих практик», «агенти інноваційних практик», «мережа правових знань» – таке бачення сформували учасники заходу щодо місії діяльності платформ.
Учасники робочої сесії обговорили основні напрями діяльності МРКП. Серед останніх визначено такі, як розвиток партнерств на мережування на міжрегіональному рівні, вивчення правових потреб громад, збір кращих практик у сфері права та правосуддя та їх поширення до різних цільових груп, вивчення потреб професійних спільнот системи БПД та зацікавлених сторін у навчанні та розвитку, проведення правопросвітницьких заходів та комунікаційних заходів для громадськості на базі платформ.
На зустрічі визначено й першочергові кроки підготовчої роботи відповідно до напрямів діяльності МРКП. У найближчі місяці будуть організовані місії керівників МРКП по регіонах, які матимуть на меті ідентифікацію успішних практик у роботі центрів з надання БВПД з різними зацікавленими сторонами (такими, зокрема, як органи місцевого самоврядування, громадські організації, ЗМІ тощо), виявлення потреб у навчанні та проведення у зв’язку із цим відповідних зустрічей із різними професійними групами у середині системи БПД. Учасники зустрічі сформували бачення щодо методики проведення таких місій та відповідних часових рамок.
Нагадаємо, утворення МРКП включено до проекту середньострокового плану пріоритетних дій Уряду на 2017 – 2020 роки. Зокрема, у 2017 році пропонується закріпити відповідний пріоритет: забезпечення проведення постійного моніторингу правових потреб громадян, функціонування та регулярне оновлення загальнодоступної бази електронних консультацій з правових питань та запуск роботи п’яти міжрегіональних ресурсно-комунікаційних платформ у Києві, Харкові, Дніпрі, Одесі та Львові, які повинні стати основою інфраструктури системи управління правовими знаннями. Цей пріоритет також увійшов до Стратегічного плану діяльності Міністерства юстиції на 2017 бюджетний рік та два бюджетні періоди, що настають за плановим.