
16 та 17 лютого за підтримки проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» та Міжнародного фонду «Відродження» у столиці пройшла установча зустріч організацій-переможців грантового конкурсу «Інтеграція первинної і вторинної безоплатної правової допомоги на рівні територіальних громад».
Участь у зустрічі взяли представники 36 громадських організацій із 20 регіонів України, які перемогли у грантовому конкурсі, а також інтегратори місцевих центрів з надання БВПД, які будуть залучені до реалізації проектів.
Основною метою зустрічі був обмін ідеями щодо посилення правової спроможності територіальних громад та напрацювання практичних спільних кроків у цьому напрямку між усіма провайдерами правової допомоги на місцевому рівні, органами місцевого самоврядування та органами місцевої влади.
У своєму вступному слові менеджерка проекту “Доступна та якісна правова допомога в Україні” Оксана Кікоть зазначила, що Проект спрямований в першу чергу на підтримку системи безоплатної правової допомоги в Україні, але окремим і дуже важливим його компонентом є підтримка громадських ініціатив і проектів громадських організацій: «Для нас інтеграція – це співпраця між трьома основними сторонами – громадськими організаціями, системою БПД в особі місцевих центрів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, та органами місцевого самоврядування. Ми у Проекті переконані в тому, що саме громадські організації є тією ключовою ланкою, яка може забезпечити доступ людей до правосуддя, зокрема, до правової допомоги».
Директор програмної ініціативи «Правова людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» Роман Романов зауважив: «Саме ви можете показати, якою має бути децентралізація, в чому вона має полягати і який потенціал та ресурс є у громадах для того, аби вирішувати питання місцевого значення самостійно, і яка допомога потрібна, щоб вони вирішувались».
«Система безоплатної правової допомоги, яка з’явилася три роки тому, сьогодні здобула значний рівень суспільної довіри, підтримку Уряду та наших іноземних партнерів. Сьогодні ми маємо унікальні можливості до співпраці з місцевою громадою за рахунок масштабування державних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Наразі мережа системи налічує 100 місцевих центрів, однак в найближчі місяці планується її розширення на понад 400 точок доступу – бюро правової допомоги, що створює для людей реальні можливості реалізувати свої права безпосередньо там, де вони живуть» – наголосив директор Координаційного центру з надання правової допомоги Андрій Вишневський.
Основною метою спільної роботи учасників процесів інтеграції на рівні територіальних громад Андрій Вишневський назвав посилення правової спроможності територіальних громад – починаючи з інформування людей про їхнє право, переконання їх у тому, що це право можна реалізувати, і створенні інституціональної спроможності для реалізації цього права.
Мирослав Лаврінок, перший заступник директора Координаційного центру, більш детально зупинився на інституційному розвитку системи безоплатної правової допомоги, роботі мережі інтеграторів, ініціативах Координаційного центру зі спрощення доступу до безоплатної правової допомоги та впливі системи БПД у контексті судової реформи.
Директори місцевих центрів з надання БВПД Василь Ковальчук (Ковель) та Максим Ільчишин (Кам’янець-Подільський) поділилися з учасниками семінару вже наявним досвідом співпраці місцевих центрів із громадськими організаціями у регіонах.
У рамках модерованої керівником групи експертів Проекту Іванною Ібрагімовою роботи у групах учасники заходу спільно відповіли на запитання: «для кого ми працюємо? що ми робимо? хто є нашим партнерами і якими є їх ролі? якою буде користь для громади від реалізації проектів?».
У другій половині дня учасники зустрічі обговорювали інструменти впливу та посилення ролі через об’єднання зусиль та інтеграцію від низки експертів. Так, Олена Матвійчук, яка представляла Волинську обласну громадську організацію «Центр правової допомоги», розповіла про розробки, просування та прийняття цільових місцевих програм з правової допомоги; Максим Ільчишен, директор Кам’янець-Подільського місцевого центру – про форми діяльності центрів та інших суб’єктів правової допомоги, що створені або функціонують за підтримки органів місцевого самоврядування; Директор Інформаційного ресурсного центру «Правовий простір» Наталя Бімбірайте та представниця ГО «Центр правової інформації» у м. Львів Зоряна Христина розповіли про роботу та сервіси порталу «Правовий простір», а також можливості співпраці із порталом.
Координатор програми «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» Ольга Гальченко та регіональний координатор/адміністратор грантового фонду проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» Аліна Гладка розповіли учасникам про інформаційно-комунікаційну політику та звітування у рамках реалізації проекту.
Другого дня учасники зустрічі працювали у групах, де обмінювалися досвідом та своїми ідеями щодо інтеграції правової допомоги на рівні територіальних громад.
Нагадаємо, що конкурс проектів з інтеграції первинної і вторинної безоплатної правової допомоги проходив впродовж жовтня – листопада минулого року. Мета його проведення – сприяння інтеграції первинної і вторинної безоплатної правової допомоги на рівні територіальних громад шляхом налагодження та розгортання співпраці між місцевими центрами, громадськими організаціями та органами місцевого самоврядування/місцевої влади. За його результатами конкурсною комісією рекомендовано до підтримки 36 грантових проектів з 20 регіонів України.
Серед ключових цільових аудиторій проектів: учасники АТО, внутрішньо переміщені особи, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, пенсіонери/люди похилого віку, люди з обмеженими можливостями, національні меншини, жителі віддалених сільських громад тощо.