
14 травня відбувся Перший Всеукраїнський Форум «Право&Свідомість». Захід проходив одночасно у п’яти правових клубах «PRAVOKATOR» (Києві, Харкові, Одесі, Дніпрі та Львові) у форматі телемосту. Мета Форуму – визначити стратегічні пріоритети правопросвітництва в Україні, які могли б стати основою для подальшої розробки відповідної правопросвітницької стратегії.
Учасники форуму, серед яких правозахисники, адвокати, представники системи БПД з усієї країни та міжнародні партнери, говорили, зокрема, про те:
- як формувати правову свідомість суспільства та долати недовіру до права;
- як найкраще об’єднувати зусилля системи БПД, правозахисних громадських організацій і міжнародних партнерів для більш ефективного правоспросвітництва;
- якими має бути зміст та форма правопросвітницьких кампаній та заходів;
- як оцінювати ефективність та вимірювати вплив таких кампаній.
Проект «Доступна та якісна правова допомога в Україні», підтримуючи систему безоплатної правової допомоги в Україні, приділяє значну увагу її спроможності до правопросвітницької діяльності. Так, у 2018 році Проект підтримав інформаційну кампанію про право на безоплатну правову допомогу «Безоплатна правова допомога завжди поруч», котра розповідає історії людей, права яких вдалося захистити завдяки системі БПД. Проект сприяв розробленню телевізійної програми «Я МАЮ ПРАВО!», а також інформаційної кампанії «Я МАЮ ПРАВО ГОЛОСУ!». За підтримки Проекту на Громадському радіо створено радіопрограму «Ген справедливості», що вже має понад 110 випусків, які укладені у спеціальну збірку. Проект підтримав ідею створення та запуск відкритої інформаційної платформи WikiLegalAid, котра успішно функціонує за принципом Wikipedia та містить правові консультації, розроблені з урахуванням найбільш частих запитів клієнтів до системи безоплатної правової допомоги.
«Те, як добре система безоплатної правової допомоги розвинулась, є реальним здобутком України. Відкриття місцевих центрів та бюро, правових клубів «PRAVOKATOR» – ми бачимо, як зростає ця мережа, як створюються платформи для того, щоб громадяни та представники системи правосуддя могли дискувати з приводу таких питань, як протидія насильству, цькуванню, захист прав споживачів, прав виборців, прав дітей. Усе це має сприяти тому, щоб дати людям відчуття справедливості. Впевнений, це те, до чого прагнуть сьогодні українці», – наголосив під час відкриття Форуму Посол Канади в Україні, Роман Ващук.
Захід організував Координаційний центр з надання правової допомоги за підтримки Міністерства юстиції України, проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», Міжнародного фонду «Відродження», Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).