
Завершилося навчання другої сотні адвокатів та адвокаток в рамках програми професійного розвитку «Адвокат Майбутнього», яка реалізовувалася Асоціацією правників України у партнерстві з громадською організацією «Всеукраїнське об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу». Проект «Доступна та якісна правова допомога в Україні», який фінансується Урядом Канади, завершив трирічну експертну та фінансову підтримку цієї ініціативи, яка охоплювала як розробку, так і реалізацію Програми протягом 2016-2018 років. У 2018 році підтримку програмі «Адвокат Майбутнього» також надавав Відділ з правоохоронних питань Посольства США в Україні.
Програма «Адвокат Майбутнього» є унікальним продуктом, що була розроблена у 2016-2017 роках командою канадських та українських експертів відповідно до виявлених потреб у навчанні та розвитку адвокатів в Україні та з урахуванням найкращих міжнародних практик й канадського досвіду. У вивченні потреб, яке у 2016 році проводилося експертками Канадської асоціації юристів (СВА), взяли участь понад 100 адвокатів та адвокаток з усієї України. Вивчення потреб дозволило виявити ключові потреби у розвитку адвокатів, а саме – розвиток так званих гнучких/м’яких навичок (soft skills), зокрема, спроможності до ефективної комунікації з клієнтами, розвитку компетенцій лідерства, спроможності співпрацювати з колегами у судовому процесі та колегами-адвокатами, в тому числі в контексті менторства та наставництва, а також навичок публічної комунікації зі ЗМІ та адвокації змін заради розвитку системи правосуддя в Україні. Таким чином, наскрізними для Програми стали питання ефективної комунікації, професійної етики, лідерства, верховенства права та доступу до правосуддя вразливих груп населення.
Саме на основі виявлених потреб у навчанні і була розроблена Програма професійного розвитку, яка включила в себе чотири основні навчальні модулі, а саме: 1) «Робота з клієнтом»; 2) «Взаємодія адвоката з судом та іншими учасниками процесу»; 3) «Комунікація в адвокатській спільноті»; 4) «Взаємодія з громадськістю та медіа. Адвокація». Структура та основні елементи Програми були розроблені канадськими експертами-адвокатами за підтримки Проекту та партнерів Програми, а участь у розробці наповнення Програми брали українські тренери – Ірина Глущенкова, Віталій Касько, Альона Горова, Роман Коваль, Лариса Денисенко, Тетяна Трощинська та Ярослав Юрчишин, а також експерти-правники – Сергій Гончаренко, Ольга Жуковська, Володимир Сущенко, Дмитро Кухнюк, Олександра Яновська, Андрій Костін, Юлія Лісова. Програма також включає міжмодульні навчальні заходи з актуальних для професійного розвитку адвокатів тем, які, у тому числі, сприяють налагодженню комунікації, співпраці та розвитку мереж. Зокрема, Проект підтримував міжмодульні заходи з питань розвитку емоційного інтелекту та навичок медіації.
У 2016 році в рамках конкурсного відбору на участь у Програмі було отримано 707 заявок, з яких конкурсна комісія відібрала 109 адвокатів, які стали учасниками «першої сотні адвокатів майбутнього». У 2017 на конкурс надійшло 515 заявок та було відібрано 100 адвокатів для навчання в рамках другого року впровадження Програми. Після кожного тренінгу/модулю, як під час пілоту (першого року впровадження Програми), так і подальшої реалізації Програми проводилося оцінювання учасниками кожного модулю та Програми в цілому. Згідно даних цих опитувань, учасники як першого, так і другого циклу навчання дуже позитивно оцінили кожен модуль Програми, як такий, що є корисним, водночас надихаючим і практичним, що відповідає потребам адвокатів у навчанні та дозволяє побачити нові підходи в роботі адвоката. Абсолютна більшість учасників зазначили, що навчання було дуже корисним для подальшої професійної діяльності та особистого розвитку, а більше половини учасників, що брали участь у опитуванні, підкреслили, що їхні очікування щодо навчання в рамках Програми були перевершені. Всі учасники рекомендували би своїм колегам взяти участь у Програмі та запевнили, що будуть ділитися досвідом та знаннями, які вони отримали завдяки участі у Програмі. Результати оцінювання пілоту Програми у 2017 році були враховані під час впровадження Програми для другої сотні учасників у 2018 році.
Реалізація програми «Адвокат Майбутнього» дозволила посилити спроможність понад 200 адвокатів з різних куточків України (більшість з яких є жінками), до ефективної комунікації з різними зацікавленими сторонами, в тому числі вдосконалити навички роботи з вразливими групами населення України, наприклад, тими, хто потерпає від домашнього насильства, ветеранами війни, ВПО, ромами, людьми із залежностями, дітьми тощо; зміцнити клієнто-орієнтованість та дотримання правил адвокатської етики, підвищити ефективність взаємодії з процесуальними опонентами та покращити навички виступів у суді; посилити спроможність до розвитку партнерств, ведення перемовин і просування змін у сфері правосуддя; розширити уявлення та покращити навички роботи з громадськістю та ЗМІ, а також дізнатися про адвокацію та яким чином можна її використовувати для просування реформ. Крім того, у рамках Програми учасники змогли дізнатися більше про надання безоплатної правової допомоги в Україні та, як результат, долучитися до надання безоплатної правової допомоги вразливим групам.
Ми дуже цінуємо те, що програма «Адвокат Майбутнього» уможливлює обмін досвідом та навчання кращим практикам, створює той простір для професійного розвитку та партнерства, який слугує потужним мотиваційним чинником та надихає на вдосконалення як власної професійної, так і спільної діяльності заради просування захисту прав людини та верховенства права в Україні.
Ми пишаємося результатами реалізації Програми та дякуємо за співпрацю усім причетним до розробки та реалізації Програми «Адвокат майбутнього», зокрема, партнерам Проекту у впровадженні Програми – Асоціації правників України та Всеукраїнському об’єднанню адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, а також Канадській асоціації юристів, усім тренерам й тренеркам, та експертам й експерткам Програми, і команді Програми протягом 2016-2018 рр. Ми дуже вдячні нашим колегам з Відділу з правоохоронних питань Посольства США в Україні за підтримку впровадження та розвитку Програми у 2018 році та бажаємо усім великих успіхів у подальшій реалізації програми «Адвокат Майбутнього», яка стала справжньою інновацією в адвокатській спільноті в Україні.