
26-27 квітня 2018 року за підтримки проекту “Доступна та якісна правова допомога в Україні” пройшла дводенна зустріч фахівців з комунікації (комунікаторів) регіональних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Участь у зустрічі також взяли представники спільноти інтеграторів – фахівці п’яти місцевих центрів з надання БВПД, крім того, в другий день до заходу приєдналися представники міжрегіональних ресурсно-комунікативних платформ (МРКП). Це вже третя зустріч професійної спільноти комунікаторів системи БПД, яку підтримує Проект.
Захід відкрили Олексій Бонюк, директор Координаційного центру з надання правової допомоги, та Оксана Кікоть, менеджер проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні».
Тренерами протягом першого дня роботи були Івана Ібрагімова та Тетяна Трощинська. У другий день секретами успішної роботи з соціальними медіа з учасниками поділилися Олександр Лашко та Марина Теплова. Досвідом роботи зі ЗМІ, організації медіа подій та написання якісних текстів з комунікаторами також поділилися Дмитро Крикун та фахівці Координаційного центру з надання правової допомоги.
Під час заходу комунікатори та інтегратори обговорювали результати своєї роботи та обмінювалися досвідом. Прикметним є те, що в кількох областях вдалося налагодити співпрацю з ключовими партнерами, і якщо раніше така співпраця була «точковою» чи епізодичною, то сьогодні часто можна говорити про системну співпрацю, про зростання зацікавленості у взаємодії, в тому числі з боку ЗМІ. І вже не лише працівники БПД пропонують розмішувати інформацію та виступають з пропозиціями до співпраці, сьогодні подекуди звертаються до центрів самі журналістами з проханнями проконсультувати з тих чи інших питань, отримати нову інформацію. В кількох центрах діють постійні програми на радіо. Є журналісти, які безоплатно проводять навчання для працівників системи. Учасники ділилися також досвідом успішної співпраці з органами місцевого самоврядування, об’єднаними територіальними громадами, ухвалення місцевих програм надання БПД. У кількох областях адвокати беруть участь у правопросвітницьких заходах і обговорюють на зустрічах з людьми наслідки тих чи інших дій по вирішенню наявних проблем.
Чимало робити минулого року було присвячено налагодженню роботи з дітьми. Ця робота відбувається у різних форматах, при чому учасники наголошували на важливості креативних підходів до такої взаємодії, як–от проведення дебатів, квестів, використання формату «живих книг», коли можна з перших вуст почути про певні події чи життєві історії тощо. В одній з областей для популяризації БПД серед дітей залучили зірку естради, яка виступаючи ніби як «посол системи БПД» допомагає у поширенні інформації про БПД та права дітей. Також учасників вразив проект за участі бійця АТО та його матері по роботі з дітьми з сімей у складних життєвих обставинах, до якого також залучені фахівці різних сфер.
Під час зустрічі учасники мали можливість поміркувати про виклики, обговорювали ключові елементи стратегічного планування комунікації, визначали ключові зміни, яких хотіли би досягнути за 2 роки. Однією зі стратегічних цілей системи є збільшення обізнаності населення про право на БПД, зростання поінформованості людей про їхні права та можливості захисту та зміцнення довіри до системи. Усі учасники погоджуються щодо важливості продовження наполегливої співпраці у цьому напрямі. При цьому важливо реалістично продумати бажані показники результативності на кілька років наперед. І хоча докладаються чимало зусиль для збільшення числа тих людей, хто отримує БПД, учасники підкреслили, що важливим є скорочення звернень з типових питань, в чому можуть допомогти правопросвітницькі заходи та поширення відповідної інформації.
Комунікатори та інтегратори обговорили фактори, по яким можна судити про успішну (корисну) чи неуспішну публікацію; розглянули приклади невдалих та гарних новин (успішних історій). Тетяна Трощинська надала свої фахові поради щодо того, як писати краще. Однією з ключових рекомендацій, на якій наголошувалося під час зустрічі, була – писати для людей, а не для себе, думати про те, що є цікавим, важливим, корисним для тої аудиторії, до якої ми звертаємося. Важливим є те, що комунікатори поділилися бажанням провести подібні сесії у своїх регіонах.
Одна з сесій заходу була присвячена обговоренню досвіду співпраці з проектом «Я маю право», в якій брала участь Олена Митник, керівник експертної групи з правової обізнаності Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції України.
Комунікатори та інтегратори також поспілкувалися з фахівцями Координаційного центру, Сергієм Ющишиним та Фаїною Козиревою, які наголосили на ключових аспектах посилення подальшої спільної командної роботи, обміну досвідом, фокусування на пріоритетах та якості (а не кількості) інформаційних продуктів та заходів. Ірина Кожухар поділилися практичними порадами щодо ефективної взаємодії зі ЗМІ.
Комунікатори, інтегратори та представники МРКП під час сесії зворотнього зв’язку висловили своє задоволення від участі у заході, який не лише дозволив їм обмінятися досвідом, дав нові ідеї та підказки для роботи, але й також надихнув на подальші дії та взаємодію. Учасники зазначили, що з нетерпінням чекають на наступну зустріч.
Більше фото тут: