
20 березня на засіданні Кабінету Міністрів України було внесено зміни до Положення про Координаційний центр з надання правової допомоги, які передбачають створення Наглядової ради Координаційного центру з надання правової допомоги.
Запровадження наглядової ради покликане сприяти ефективній реалізації державної політики у сфері правової допомоги та посиленню незалежності управління системою надання безоплатної правової допомоги (далі – система БПД). Таке рішення відповідає кращим міжнародним практикам, адже наглядові ради існують у більшості систем правової допомоги у провінціях Канади, США, у країнах-членах Ради Європи тощо.
Як передбачено підпунктом (а) пункту 59 Керівної настанови No11«Про загальнонаціональну систему правової допомоги», викладених у Принципах і керівних настанов ООН щодо доступу до правової допомоги у системі кримінального правосуддя, схвалених Резолюцією 67/187 (2012), орган з надання правової допомоги має: «бути вільним від неналежного політичного або судового втручання, незалежним від влади у виробленні рішень, що стосуються правової допомоги, і, виконуючи свої функції, не підпадати під керівництво, контроль чи фінансовий тиск з боку будь-якої особи або органу влади, незалежно від своєї адміністративної структури».
Переглянути концепцію Наглядової ради
Ухваленню рішення про створення Наглядової ради передувала тривала робота. Так, в основу Концепції Наглядової ради лягли напрацювання міжнародної експертної групи, яка сформована за підтримки проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» та Офісу Ради Європи в Україні, та до якої входять провідні канадські та європейські фахівці з питань правової допомоги – віце-президент з питань політики, досліджень та зовнішніх відносин «Правової допомоги Онтаріо» Девід МакКіллоп, керівник Спільноти правових послуг Британської Колумбії Марк Бентон, керуючий директор Зони правових інновацій та Програми юридичної практики університету Раєрсон, а також екс-Міністр юстиції Онтаріо Кріс Бентлі, міжнародний науковий радник стратегічного огляду правової допомоги в Шотландії Алан Александр Патерсон та колишній голова Нідерландської ради правової допомоги Петер ван ден Біггелаар.
Починаючи з березня 2018 року було проведено низку консультацій, на яких експерти ділилися досвідом своїх країн, обговорювалися проекти концепції створення Наглядової Ради в системі БПД та відповідних нормативних актів. Крім того, у липні 2018 року Проектом було організовано візит до Канади для представників Міністерства юстиції України та Координаційного центру з надання правової допомоги (далі – Координаційний центр) з метою вивчення досвіду функціювання різних моделей управління системами безоплатної правової допомоги в провінціях Нова Шотландія та Британська Колумбія.
Передбачається, що Наглядова рада відіграватиме ключову роль у забезпеченні ефективної роботи системи правової допомоги та посиленні незалежності системи БПД.
Зокрема, Наглядова рада:
- здійснюватиме стратегічний нагляд за діяльністю системи БПД,
- готуватиме подання щодо призначення та звільнення керівника Координаційного центру,
- заслуховуватиме щорічний звіт (у тому числі фінансовий) щодо функціонування системи БПД, ідентифікуватиме та оцінюватиме політичні, фінансові та інші ризики, надаватиме рекомендації щодо запобігання та управління ризиками.
До складу Наглядової ради входитимуть дев’ять осіб, які представлятимуть різні фахові спеціалізації та працюватимуть в раді на громадських засадах впродовж не більше 5 років.
Члени Наглядової ради обиратимуться на конкурсній основі комісією, до складу якої входитимуть представники ключових партнерів та зацікавлених сторін системи безоплатної правової допомоги – як українських, так і міжнародних.
Більш детально з перевагами такого підходу до управління системами БПД можна ознайомитися у порівняльному звіті «Управлінські моделі та незалежність інституцій з надання правової допомоги», підготовленому за підтримки проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» та у межах проекту Ради Європи «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні», який фінансується урядом Данії.
Проект “Доступна та якісна правова допомога в Україні” готовий і надалі залучати найкращу канадську експертизу для розробки політик та процедур, які будуть регулювати роботу майбутньої Наглядової Ради, а також сприятиме розвитку спроможності Ради як новоствореної інноваційного інституту у сфері доступу до правосуддя.