
Проект ”Доступна та якісна правова допомога в Україні” (далі – Проект) продовжує підтримувати розвиток спроможності системи безоплатної правової допомоги (далі – БПД) надавати якісні ґендерно-чутливі правові послуги та протидіяти дискримінації.
За підтримки Проекту Асоціацією жінок-юристок України «ЮрФем» розроблені «Методичні рекомендації щодо ідентифікації випадків ґендерної дискримінації та механізм надання правової допомоги» (далі – Методичні рекомендації). Методичні рекомендації створені на основі реальних справ клієнтів та з урахуванням кращих практик протидії ґендерній дискримінації, зокрема практики Європейського суду з прав людини. Авторський колектив включає команду експерток, до яких належать адвокатка, правозахисниця Лариса Денисенко, адвокатка, голова Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем» Христина Кіт та адвокатка, юристка громадської організації «Центр «Жіночі перспективи» Галина Федькович.
«Просування ґендерної рівності сьогодні є головною метою в державах-членах Ради Європи,…
Зокрема, посилання на традиції, загальні припущення або переважаючі соціальні установки
в конкретній країні є недостатніми виправданнями різниці у ставленні на основі статі»
(рішення Великої палати у справі Констянтин Маркін проти Росії від 22.03.2012 § 127).
Участь в обговоренні проекту Методичних рекомендацій взяли працівники системи БПД та понад сто адвокатів та адвокаток, які надають безоплатну правову допомогу на зустрічах, організованих «ЮрФем» та проведених за підтримки Проекту.
У фіналізації Методичних рекомендацій брали участь фахівці Координаційного центру з надання правової допомоги, а сам документ був затверджений наказом Координаційного центру у березні 2019 року. Методичні рекомендації покликані слугувати орієнтиром для фахівців та фахівчинь центрів БВПД під час надання послуг клієнтам. Зокрема, працівники центрів зможуть ідентифікувати ґендерну дискримінацію у справах, з якими до них звертаються клієнти та клієнтки, та чітко знатимуть алгоритм надання правової допомоги у таких випадках. Затвердження та впровадження цих Методичних рекомендацій здійснюється у рамках реалізації Ґендерної стратегії системи надання безоплатної правової допомоги «Рівні партнери», що також була розроблена за підтримки Проекту.
Переглянути Методичні рекомендації, затверджені наказом Координаційного центру від 12.03.2019 №33
Авторки Методичних рекомендацій наголошують, що розроблений алгоритм дозволить вдягнути ґендерно-чутливі окуляри і побачити дискримінацію, яка може ховатися у стереотипах, ставленні, в нормі закону, судовій чи правозастосовній практиці, у будь-якій сфері права – трудового, кримінального, адміністративного чи цивільного:
«Юридична спільнота знає, що норми Конституції є нормами прямої дії,
а спеціальні закони проти дискримінації або ж за гендерну рівність
також не є деклараціями, це дієві інструменти, що ними варто користуватися,
звертатися до них і відстоювати порушені чи обмежені права людини…»
У Методичних рекомендаціях розглянуто поняття ґендерної дискримінації за національним та міжнародним законодавством, у тому числі питання прямої та непрямої дискримінації, утиску та переслідування, позитивних дій держави, спрямованих на усунення дискримінації, тягаря (обов’язку доведення) у справах про дискримінацію.
У документі проаналізовано спори, які виникають із трудових правовідносин (в тому числі щодо прав на вільне обрання занять та рівного доступу до роботи, на рівну оплату праці, рівність прав та можливостей працівників із сімейними обов’язками; роботи жінок у нічний час, заборони направлення у відрядження вагітних жінок та жінок, що мають дітей віком до трьох років), спори, які виникають із сімейних правовідносин (зокрема, щодо розірвання шлюбу, виселення, поділу майна подружжя; справ, пов’язаних з правами та обов’язками батьків, стягнення пені за прострочення сплати аліментів, встановлення батьківства) та кримінальні справи (про нанесення тілесних ушкоджень, побої та мордування, про зґвалтування) та інші злочини проти статевої свободи та недоторканості; питання дискримінації потерпілих при укладенні мирових угод та при розгляді справ, пов’язаних із відшкодуванням моральної шкоди. По всіх спорах проілюстровано застосування тестів на пряму та непряму дискримінацію за ознакою статі, що сформовані у практиці Європейського суду з прав людини, та наводиться опис доцільного алгоритму дій з надання правової допомоги. Також в документі приділяється увага ідентифікації дискримінації у справах, пов’язаних із сексуальними домаганнями.
_________________
Нагадаємо, у 2018 році за підтримки Проекту було розроблено Ґендерну стратегію системи надання правової допомоги «Рівні партнери», яка передбачає застосування принципів ґендерної рівності до усіх напрямів діяльності системи БПД. Ґендерна стратегія перш за все покликана сприяти наданню ґендерно чутливих правових послуг вразливим групам, протидії множинній дискримінації та домашньому насильству.
Проект також підтримує ініціативи з просування ґендерної справедливості громадськими організаціями, зокрема Асоціацією жінок-юристок «ЮрФем». Так, минулоріч було підтримано Перший Всеукраїнський форум юристок, а цьогоріч – у червні – разом із іншими партнерами Проект долучиться до проведення Другого Всеукраїнського форму юристок, реєстрація на який уже відкрита та триватиме до 5 травня включно.