
Система безоплатної правової допомоги в Україні застосовуватиме комплексний підхід до наскрізної інтеграції питань ґендерної рівності у своїй роботі. Віднині це зафіксовано у Ґендерній стратегії системи надання правової допомоги (далі – Ґендерна стратегія), яку розроблено за підтримки проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», що впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти у партнерстві з Координаційним центром з надання правової допомоги, та фінансується Урядом Канади.
27 листопада Ґендерну стратегію представлено на прес-конференції за участі заступника Міністра юстиції України Дениса Чернишова, Надзвичайного та Повноважного Посла Канади в Україні Романа Ващука, Урядової уповноваженої з питань гендерної політики Катерини Левченко, директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олексія Бонюка та менеджерки проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» Оксани Кікоть.
Документ, що вже затверджений наказом Координаційного центру з надання правововї допомоги, підготовлений канадською експерткою з питань гендерної справедливості, докторкою Полін Ренкін*. Задля підготовки Ґендерної стратегії канадська експертка мала низку консультацій з ключовими зацікавленими сторонами, зокрема з Координаційним центром з надання правової допомоги, Урядовою уповноваженою з питань гендерної політики, міжнародними та українськими організаціями, які працюють над питаннями впровадження політики гендерної рівності та захистом прав жінок в Україні.
Ґендерна стратегія передбачає застосування ґендерного підходу до усіх політик, процедур і планування змін у системі БПД, з тим аби, з однієї сторони, сама система була прикладом ґенденої рівності як інституція, а з іншої – послуги правової допомоги були вільними від ґендерної дискримінації, чутливими до потреб вразливих груп клієнток системи. Серед таких, передусім, постраждалі від домашнього та ґендерно обумовленого насильства.
Переглянути Ґендерну стратегію
«Наше завдання – подолати ґендерні стереотипи та упередження, які роками насаджувалися у суспільстві та подавалися як норма. Гарантувати рівні можливості для чоловіків і жінок у доступі як до правової допомоги, так і для реалізації можливостей, які існують для них під час роботи у системі БПД», – зазначив директор Координаційного центру з надання правової допомоги Олексій Бонюк під час презентації. За його словами, 2/3 клієнтів, які звертаються до системи БПД у цивільних та адміністративних справах – це жінки. Тож розуміння потреб цих жінок, а також проблем, з якими вони стикаються, вимагають від системи поглиблених знань у сфері ґендерної рівності.
Як зазначив заступник Міністра юстиції Денис Чернишов, у міністерстві значну увагу приділяють вивченню кращого світового досвіду просування питань гендерної рівності. За його словами, таким є і досвід Канади. «Хто є клієнтами системи БПД? Це найбільш вразливі люди. Зокрема, й ті, які потрапили у зону військового конфлікту. Більшість серед внутрішньо переміщених осіб – жінки. Ми маємо зрозуміти, які принципи, зокрема ґендерні, повинні закладати у роботу», – зауважив заступник Міністра юстиції Денис Чернишов.
«Той підхід, який запроваджує система надання БПД, розробивши ґендерну стратегію, і маючи план запровадити її у свою діяльність, є реальним втіленням сучасного підходу до формування та реалізації ґендерної політики в Україні», – підкреслила Урядова уповноважена з питань ґендерної політики Катерина Левченко. Такий підхід, за словами пані Левченко, є важливою складовою реформ, які сьогодні відбуваються в Україні. Урядова уповноважена переконана, що цілі, визначені Ґендерною стратегією, відображають завдання поставлені перед системою БПД державними програмами.
За словами Надзвичайного та Повноважного посла Канади в Україні Романа Ващука, включення ґендерної політики в роботу міністерств, інших державних органів та розроблення відповідних державних програм – багаторічна канадська феміністична політика. Ця політика є і пріоритетом у наданні програм технічної допомоги від Уряду Канади. «Я вітаю українських партнерів з розробленням та затвердженням Ґендерної стратегії надання правової допомоги. Ми сподіваємося, що й надалі будемо співпрацювати з українськими партнерами, аби допомогти українкам та українцям будувати справедливу і правову Україну», – зазначив він.
«Ґендерна стратегія системи надання безоплатної правової допомоги включає в себе найкращий міжнародний, у тому числі канадський досвід, а також відповідає як потребам системи безоплатної правової допомоги, так і загалом Уряду України щодо забезпечення рівних прав та можливостей чоловіків та жінок», – зауважила менеджерка проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» Оксана Кікоть. За її словами, в подальшому Проект надаватиме Координаційному центру допомогу у впровадженні Ґендерної стратегії.
Переглянути повний відеозапис прес-конференції
_______________________
*Полін Ренкін – докторка, експертка з питань гендерної справедливості, професорка, асоційована віце-президентка Університету Карлтон (Оттава, Канада). Є радницею українсько-канадського проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні».
Має значний багаторічний досвід роботи радницею в міжнародних проектах в пост-радянських країнах, де вона надавала стратегічні поради та експертну підтримку розвитку спроможності неурядових організацій та державних установ.
В Україні працювала починаючи із 90-х років на надавала експертну підтримку впровадженню політик та підходів до ґендерної рівності та ґендерного аналізу.